חורבת אשון

חורבת אשון נמצאת מערבית לגבעת ברפיליה, סמוך מאד לשכונת אבני חן ולשכונת נופים מצידו הצפוני של נחל ענבה. על הגבעה, שגבהה 233 מטר מעל פני הים, התגלה יישוב יהודי גדול מהתקופה החשמונאית, יישוב חקלאי בעיקרו שאליו הגיעו כנראה גם רבים מעולי הרגל שעשו דרכם לבית המקדש בירושלים ועצרו להתרענן במקום, לפני המשך הדרך לירושלים דרך בית חורון.

באתר בוצעה חפירה רבת היקף ובה התגלו עדויות ושרידים מכמה תקופות החל מהתקופה הניאוליתית ותקופת הברזל, דרך התקופה הפרסית, התקופה הביזנטית, תקופת בית שני ובמיוחד תקופת החשמונאים ועד לעת החדשה. במקום התגלו שרידים של מבנה עוצמתי ענק, רחב ידיים עם קירות אדירים וניתן לראות על פי גודל האבנים, שחלקן מגיע גם לאורך של יותר ממטר ולמשקל של כמה טונות, כי היה מדובר בבניין ענק מימדים. מדובר בבית חווה חקלאית, שהיה בנוי במתכונת האופיינית לתקופת החשמונאים, הכוללת יחידה פנימית מלבנית שבה מבנה ובו חדרים רבים וכן חצר, כשכל הקומפלקס הזה הוא בגודל 25X50 מטרים, כשבפינה הצפונית מזרחית נמצא מגדל גבוה כנראה מגדל תצפית או שמירה.

בנוסף למבנה הגדול הפנימי הקיף אותו מבנה חיצוני  עם חצר גדולה שמידותיה 6075X מטרים. מדובר בבית חוה חקלאית שבו היו כנראה בית הארחה לעולים לרגל ומגורי התושבים המקומיים שעסקו בחקלאות וגידול בעלי חיים. במבנה החיצוני התגלה מגדל תצפית ושמירה בחלקו הדרומי-מערבי.

בית האחוזה נבנה מקירות עבים כדי להגן על יושביו מפני כובשים ושודדים. במהלך החפירות התגלה במקום מטמון: מצבור גדול של מטבעות כסף נדיר השווה לסכום של כמה משכורות של עובד באותה התקופה. עוד התגלו במקום מערכות מסתור שנחצבו בסלע מתחת לרצפות בית האחוזה. מערכות אלו חיברו בעזרת מחילות בין בורות מים, בורות אחסון וחדרי מסתור.

את העדות על כך שמדובר ביישוב יהודי גדול וחשוב מספקות מספר מקוואות לא קטן שהתגלו בחפירות האתר, שמעידות כמה שמעידות גם הגעתם של עולי רגל למקום למנוחה לפני העלייה לירושלים וכן להיטהר במקווה לפני הכניסה לבית המקדש.

האתר צפוי להפוך לפארק ארכיאולוגי שסביבו נבנית שכונת מורשת.

הידעת?

במוזיאון מורשת החשמונאים תוכלו לראות את הכלים, התכשיטים, המטבעות והממצאים שהתגלו בחפירות.

"החוויה המודיעינית"

>>> סיורי החוויה המודיעינית מחברים את העבר עם ההווה, ואת השטח עם הממצאים הארכיאולוגיים המוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים, שהתגלו בשטח המוניציפלי של העיר מודיעין-מכבים-רעות בחפירות ארכיאולוגיות שונות שבוצעו במסגרת הקמתן של שכונות העיר.

>>> סיורי החוויה המודיעינית יוצאים אל האתרים המרתקים, מרחק דקות נסיעה מהמוזיאון, ויתמקדו באזורי מורשת וטבע שונים בעיר מודיעין-מכבים-רעות ומסביב לה, ביניהם בית הכנסת החשמונאי העתיק, גבעת שר, גבעת התיתורה, הברפיליה, הגבעות הדרומיות, בקעת הנזירים וחורבת אשון.

הסיורים המודרכים נבנו בהובלת המוזיאון, ויכללו בחלקם סדנת צילום טבע בסמארטפון, ציור בטבע, ליקוט ועוד.

>> סיורי החוויה המודיעינית יתקיימו פעם בחודש ובהתאם לתנאי מזג האוויר.

שאר הסיורים יתקיימו אחת לחודש בהתאם למזג האוויר, חלקם בשבתות ובימי חמישי.

מחיר למשתתף – 20 ש״ח למשתתף, מחיר למשפחה  – 50 ש״ח.