גבעת הברפיליה

הגבעה ממוקמת בקצה המערבי של שכונת אבני חן ומתנשאת לגובה של 230 מטר מעל פני הים. בגבעה יש חורבה קדומה, רחבת היקף, שעליה חורבות הכפר הערבי ברפיליה הממוקמות על גבעה מתנשאת. על פני השטח ניתן להבחין בשרידי מבנים, בורות מים, מערות, גתות, דרך קדומה ועוד. בחלקה המזרחי של הגבעה יש בית קברות מוסלמי ששימש את הכפר הערבי.

השם ברפיליה הוא שיבוש מילים של השם המקורי " פורפיריה" (ארגמן), נובע מכך שבתקופה הצלבנית שגשגה כאן תעשיית צביעת בדים.  גבעת ברפיליה שוכנת על "הדרך הרומית" – זוהי דרך עתיקה אשר שימשה להובלת תוצרת ומוצרים בין עיר החוף – יפו אל עבר העיר הקדושה- ירושלים. ידוע כי בעבר הרחוק, לוד וסביבתה היוו מרכז של צביעת אריגים ואתר זה היה חלק מתעשייה זו.

במקום התגלו סימני התיישבות מהתקופות: הצלבנית, העות'מנית. גם הבריטים הגיעו לכאן בשנת 1917 – הם הקימו, למרגלות הגבעה, מחנה אוהלים סקוטי, אשר שימש אותם לצורכי העברה של ציוד ואספקה.

הידעת?

במוזיאון מורשת החשמונאים תוכלו לראות את הכלים, התכשיטים, המטבעות והממצאים שהתגלו בחפירות.

"החוויה המודיעינית"

>>> סיורי החוויה המודיעינית מחברים את העבר עם ההווה, ואת השטח עם הממצאים הארכיאולוגיים המוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים, שהתגלו בשטח המוניציפלי של העיר מודיעין-מכבים-רעות בחפירות ארכיאולוגיות שונות שבוצעו במסגרת הקמתן של שכונות העיר.

>>> סיורי החוויה המודיעינית יוצאים אל האתרים המרתקים, מרחק דקות נסיעה מהמוזיאון, ויתמקדו באזורי מורשת וטבע שונים בעיר מודיעין-מכבים-רעות ומסביב לה, ביניהם בית הכנסת החשמונאי העתיק, גבעת שר, גבעת התיתורה, הברפיליה, הגבעות הדרומיות, בקעת הנזירים וחורבת אשון.

הסיורים המודרכים נבנו בהובלת המוזיאון, ויכללו בחלקם סדנת צילום טבע בסמארטפון, ציור בטבע, ליקוט ועוד.

>> סיורי החוויה המודיעינית יתקיימו פעם בחודש ובהתאם לתנאי מזג האוויר.

שאר הסיורים יתקיימו אחת לחודש בהתאם למזג האוויר, חלקם בשבתות ובימי חמישי.

מחיר למשתתף – 20 ש״ח למשתתף, מחיר למשפחה  – 50 ש״ח.