בית הכנסת החשמונאי העתיק אום אל עומדאן

בית הכנסת החשמונאי העתיק אום אל עומדאן הוא אתר בעל חשיבות יוצאת דופן בו נמצאו שרידי יישוב יהודי ושרידי בית כנסת עתיק מתקופת החשמונאים. האתר הארכיאולוגי מציג רובע חיים שלם, וממצאיו בעלי ערך תרבותי, ארכיאולוגי ושימורי ברמה הלאומית.

באתר נמצאו שרידי כפר יהודי מימי הבית השני. מערכת של סמטאות, מבני מגורים, בית כנסת ומקווה טהרה. בית הכנסת הוא אחד מבתי הכנסת הספורים מימי הבית השני המוכרים כיום, שפעלו בזמן קיומו של בית המקדש בירושלים. זו בית הכנסת הקדום שבהם, וראשיתו בתקופה החשמונאית.

מחוץ לכפר זוהו מתקנים רבים המלמדים על אופיו החקלאי של היישוב: גתות, קולומבריום ובורות מים. היישוב נוסד בתקופה ההלניסטית והתקיים ברציפות בתקופה החשמונאית ובתקופה הרומית. הוא נעזב ככל הנראה במהלך המאה השנייה לסה"נ, לאחר מרד בר כוכבא.

בעת ההכנות לסלילת כביש שדרות החשמונאים, באפריל 2001, התבצעו במקום חפירות ארכיאולוגיות על ידי רשות העתיקות בראשותם של אלכסנדר און וד"ר שלומית וקסלר-בדולח. החופרים הציעו לזהות את היישוב היהודי עם מודיעין החשמונאית. והאתר שומר והונגש לביקור במסגרת פרויקט 'ציוני דרך' של משרד ירושלים ומורשת.

הידעת?

במוזיאון מורשת החשמונאים תוכלו לראות את הכלים, התכשיטים, המטבעות והממצאים שהתגלו בחפירות.

"החוויה המודיעינית"

>>> סיורי החוויה המודיעינית מחברים את העבר עם ההווה, ואת השטח עם הממצאים הארכיאולוגיים המוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים, שהתגלו בשטח המוניציפלי של העיר מודיעין-מכבים-רעות בחפירות ארכיאולוגיות שונות שבוצעו במסגרת הקמתן של שכונות העיר.

>>> סיורי החוויה המודיעינית יוצאים אל האתרים המרתקים, מרחק דקות נסיעה מהמוזיאון, ויתמקדו באזורי מורשת וטבע שונים בעיר מודיעין-מכבים-רעות ומסביב לה, ביניהם בית הכנסת החשמונאי העתיק, גבעת שר, גבעת התיתורה, הברפיליה, הגבעות הדרומיות, בקעת הנזירים וחורבת אשון.

הסיורים המודרכים נבנו בהובלת המוזיאון, ויכללו בחלקם סדנת צילום טבע בסמארטפון, ציור בטבע, ליקוט ועוד.

>> סיורי החוויה המודיעינית יתקיימו פעם בחודש ובהתאם לתנאי מזג האוויר.

שאר הסיורים יתקיימו אחת לחודש בהתאם למזג האוויר, חלקם בשבתות ובימי חמישי.

מחיר למשתתף – 20 ש״ח למשתתף, מחיר למשפחה  – 50 ש״ח.